Wprowadzenie - Potwory


Wróć do Wprowadzenie

---

Gdy idziesz mrocznymi podziemiami i usłyszysz nagle chrobotanie, bulgotanie lub osuwający się kamień wiele wyobrażeń czyhającego na Ciebie niebezpieczeństwa może przyjść Ci do głowy. Jestem pewien, że jednak to, co zobaczysz przerośnie Twoje najśmielsze oczekiwania. W Margonem napotkasz wiele rodzajów stworów. Będą to dzikie zwierzęta, inteligentne bestie i humanoidalne istoty. Na szlakach, w lasach i jaskiniach napotkasz prawie wszystko od królików, żab, żuków i pająków na początku przez pełzacze, bazyliszki, ogromne jaszczury, tolloki aż do hydr, galaret, centaurów, czy czerwonych orków. Najciekawszą rzeczą jest to, że potwory, z którymi walczysz, potrafią władać różnymi „mocami”. Walczą tak, jakby były uzbrojone w broń białą, łuki lub magię. Dlatego walka z orkiem szamanem będzie miała zupełnie inny przebieg niż z centaurem łucznikiem. Dodatkowo potwory posiadają absorpcję fizyczną i magiczną oraz opancerzenie. Dzięki temu pojedynek z bestią robi się ciekawszy. Możliwe są dwa typy walki: szybka i turowa. W szybkiej walce wszystkie kroki i ataki wykonuje za nas komputer, później możemy przeczytać jej przebieg. Turowa walka przeznaczona jest głównie do walk grupowych i ze szczególnie mocnymi przeciwnikami, decyzje o każdym uderzeniu lub zrobieniu kroku naprzód musi podjąć sam gracz. Podczas walki turowej możemy wykorzystać umiejętności postaci. Szybkość ataku naszej postaci może wpłynąć na liczbę oddanych przez nas ciosów na jedno uderzanie wroga. Magowie mogą posiadać przedmioty zapewniające im leczenie podczas walki, a wojownicy amulety, które leczą ich bezpośrednio po walce. Oprócz fizycznych mamy obrażenia od zimna, trucizny, ognia i błyskawic. Ogólnie opancerzenie i broń powinna zostać dopasowana do przeciwnika, z którym walczymy.

Potwory w Margonem się nie poruszają, ale Twoje bezpieczeństwo jest złudne, niektóre z nich są tak agresywne, że nawet, jeśli ich nie atakujesz, a tylko próbujesz przejść obok to zostaniesz zaatakowany, czy chcesz tego, czy nie. Ich ponowne pojawienie jest określane przez specjalne wzory z elementami prawdopodobieństwa, ale o tym dowiesz się, kiedy zagłębisz się w mechanikę gry.


Osobną sprawą są potwory należące do klasy Elita, Heros czy nawet Tytan. W innych grach nazwałbym je popularnymi bossami. Kuszą cennymi przedmiotami, które można zdobyć zabijając je, jednak mają atak dwa razy większy niż inny potwór na takim samym poziomie. Znajdziesz ich wiele w świecie gry i pewnie często będziesz na nie polował, gdyż dają możliwość zdobycia elementów podstawowego uzbrojenia dla wielu profesji. Często ich zabicie jest wymagane w różnych zadaniach zlecanych poszukiwaczom przygód. Są jasno oznaczone i ich sam wygląd odstrasza, więc nie musisz się martwić, ze wpadniesz na nie przypadkiem. Jest to siedem rodzajów przeciwników: Elita, Elita II, Elita III, Heros, Tytan oraz Kolos. Każdy następny z tych typów jest potężniejszy od poprzedniego.
---

Wróć do Wprowadzenie
Drukuj