Margonem
dokumentacja online
Zrzut ekranu (ang. screenshot) - jak zrobić?Czym jest zrzut ekranu?

To inaczej zdjęcie przedstawiające wyświetlaną zawartość ekranu w momencie jego robienia. Dzięki temu w prosty sposób można udokumentować naruszenie regulaminu i nie tylko. Równie dobrze można uwiecznić zdobycie przedmiotu legendarnego, osiągnięty 100 poziom doświadczenia itp. Nas interesować dzisiaj będzie poprawnie wykonane zdjęcie w celu zgłoszenia naruszenia regulaminu.


Jak powinien wyglądać screen, który ma służyć jako dowód?

Screen powinien obejmować całe okno gry (najlepiej również okno przeglądarki oraz pasek startu), powinna być na nim widoczna data i godzina jego wykonania. Nie przyjmujemy dowodów w formie zrzutów ekranu, które pochodzą spoza Gry.

Nie wolno:
- zaznaczać, podkreślać (np. rozmów),
- zamazywać, wycinać fragmentów zrzutu (np. EQ).

To jest dokument w sprawie, także nie może być przy nim żadnych manipulacji.

Każdy screen, w którym dokonano jakichkolwiek edycji zostanie odrzucony, a zgłoszenie na panel nieprzyjęte.


1) Pierwszy sposób z wykorzystaniem narzędzia "Wycinanie":

a) Odszukujemy narzędzie. To już w zależności od wersji systemu operacyjnego. Ja bazuję na Windows 8:b) Narzędzie można również przypiąć do paska zadań, aby w przyszłości mieć szybszy dostęp:c) Uruchamiamy narzędzie, naciskamy "Nowy", zaznaczamy cały obszar ekranu:Ukaże się nam gotowy do zapisu obraz. Wystarczy wybrać opcję: Plik -> Zapisz jako... -> Wskazać docelową lokalizację zapisu i nazwać plik. -> Zapisz.

Oto i nasz ważny dokument zapisany na pulpicie:


d) Pozostaje tylko dołączenie naszego dowodu do zgłoszenia dzięki opcji "Dodaj obrazki":No i tak oto prezentuje się mój prawidłowo wykonany zrzut ekranu, którego w żaden sposób nie edytowałem graficznie.

2) Drugi sposób tradycyjny

a) Naciskamy znaleziony na klawiaturze przycisk PrtScn, Print Screen lub prt sc.
b) Otwieramy np. aplikację "Paint".
c) Wklejamy tam naszą grafikę. W tym celu najprostszym wyjściem będzie wciśnięcie dwóch klawiszy równocześnie: Ctrl oraz V.
d) Gotowy obraz zapisujemy: Plik ->Zapisz jako... ->Wskazujemy miejsce zapisu, nazywamy plik.
e) Pozostaje tylko dołączenie naszego dowodu do zgłoszenia dzięki opcji "Dodaj obrazki":
Czy musisz korzystać z hostingu Margonem?

Tak. W przypadku zrzutów ekranu, które mają zostać wykorzystane jako dowód na panelu kontaktowym, należy udostępniać je jedynie poprzez dostępną w tym celu opcję "Dodaj obrazki". Na panelu nie są akceptowane zrzuty hostowane na stronach zewnętrznych. Jedynym wyjątkiem od tej reguły jest sytuacja, w której system dodawania załączników na panelu nie działa z powodu awarii (i zostanie to potwierdzone przez MG w wątku).


Jak zrobić screen na telefonie lub tablecie?

Należy skorzystać z jakiejś aplikacji stworzonej do tego celu. Wybór jest dość spory. Niektóre urządzenia nawet mają już wbudowaną tę funkcję.